
Laadpunten, zon en opslag in een overzicht: wat het kost en wat het opbrengt.
Een pagina met de drie investeringen samen, de opbrengst per jaar en het netto resultaat na tien en vijftien jaar. Geen ingewikkelde berekeningen, wel duidelijk waar elke euro vandaan komt.
Alle bedragen zijn indicatief en exclusief btw. De laadinfrastructuur volgt offerte 1008, solar en batterijen volgen offerte 1099 v4 en vormen een aparte fase.
De volledige investering in drie blokken.
Elk blok kan apart beslist worden. Samen vormen ze de laagste kost per kWh, omdat de zon, de batterij en de laadsessies via hetzelfde energiemanagement op elkaar afgestemd worden.
Laadinfrastructuur, 40 laadpunten
Verdeelkast, kabelwerk, noodstop, 40 Autel laadpunten en de volledige plaatsing, volgens offerte 1008.
Zonnepanelen, 154 panelen van 460 Wp
Twee installaties van elk circa 35,4 kWp, elk op twee Growatt omvormers van 15 kVA. Volgens offerte 1099 v4: 154 panelen aan 262 € inclusief plaatsing en bekabeling, plus vier omvormers aan 2.900 €.
Batterijen, 90 kWh in totaal
Growatt APX: 60 kWh op de meter met de laadinfrastructuur en 30 kWh op de kantoormeter, aan 11.975 € per module van 30 kWh, beide gekoppeld aan het energiemanagement.
Alles samen, exclusief btw. De maandelijkse beheerkost van 1.071,80 € zit al verrekend in de opbrengstcijfers verder op deze pagina.
Negen posten, een resultaat per jaar.
Dit is de volledige lijst. Acht posten brengen op, een post kost geld: het beheer. De som is de netto opbrengst per jaar.
| Post | Uit | Per jaar |
|---|---|---|
Marge op de laadsessies Het verschil tussen de laadprijs voor de gebruiker en de inkoopprijs van de energie, op circa 120.000 kWh per jaar. | Laadpunten | circa 9.600 € |
Beheer en abonnementen 1.071,80 € per maand voor de laadinfrastructuur (offerte 1008) plus 99,00 € per maand extra voor de sturing van de panelen en de batterijen (offerte 1099 v4), samen 1.170,80 € per maand of 14.049,60 € per jaar. Dit is de enige structurele kost in dit overzicht. | Laadpunten | min 14.050 € |
e-Credits Richtwaarde van 0,03 € per geladen kWh, afhankelijk van de gekozen formule. | Laadpunten | circa 3.600 € |
Energiebesparing door sturing Laden op de goedkope momenten en binnen de bestaande aansluiting van 250 A, dus geen netverzwaring. | Laadpunten | circa 11.060 € |
Groenestroomcertificaten Circa 113 certificaten per jaar, tien jaar lang, tegen 65 € via Elia of circa 93 € op de markt. | Zon | circa 7.345 tot 10.500 € |
Zonnestroom die je zelf verbruikt Circa 32.500 kWh die niet van het net gekocht moet worden, tegen circa 0,20 tot 0,28 € per kWh. | Zon | circa 6.500 tot 9.100 € |
Extra zelfverbruik via sturing en opslag Circa 24.700 kWh extra, wat het eigen verbruik van circa 50% naar circa 88% brengt. | Zon en batterij | circa 5.200 tot 6.900 € |
Lagere maandpiek, capaciteitstarief De batterij en het energiemanagement vlakken de piek af op beide meters. | Batterij | circa 2.300 tot 4.500 € |
Injectievergoeding Wat er in de zonnige weekends nog overblijft en verkocht wordt aan het net. | Zon | circa 250 tot 450 € |
| Netto opbrengst per jaar, alles samen | 31.800 tot 41.650 € |
Laadpunten: circa 11.400 € per jaar
Zon en opslag: 21.600 tot 31.450 € per jaar
Eenmalig vermeden kost
Het rendement na tien en vijftien jaar.
Een investering van 203.324 € tegenover een bruto opbrengst van circa 434.000 tot 572.000 € over vijftien jaar. Wat daarvan overblijft, is winst.
de negen posten hierboven samengeteld, beheer al afgetrokken
bruto circa 318.000 tot 416.500 €, min de volledige investering
de certificaten stoppen na jaar tien, de rest blijft doorlopen
De investering loopt in. Certificaten en vermeden afname zijn meteen volledig actief, het laadvolume groeit mee met het aantal elektrische wagens in het gebouw.
Rond jaar zes tot zeven is de volledige investering terugverdiend. Alles daarna is netto resultaat.
De certificaten vallen weg, de panelen, de batterijen en de laadpunten blijven werken. Circa 24.000 tot 32.000 € per jaar blijft lopen uit vermeden afname, piekreductie en laadmarge.
Circa zes tot zeven jaar voor het volledige pakket. De zonnepanelen alleen verdienen zich terug in 2,5 tot 3,5 jaar, de laadinfrastructuur volgt het tempo waarmee het laadvolume in het gebouw groeit.
Vier scenario's naast elkaar.
Elke lijn is een geldige keuze. Het volledige pakket levert het hoogste rendement, omdat de zonnestroom rechtstreeks naar de laadsessies gaat en de batterij de piek afvlakt.
| Scenario | Investering | Per jaar | Netto na 10 jaar | Netto na 15 jaar |
|---|---|---|---|---|
Alleen laadpunten | 115.451,20 € | circa 11.400 € | rond de nul, investering ingelopen | circa 56.000 € |
Alleen zonnepanelen | 51.948 € | 14.820 tot 21.550 € | 96.000 tot 163.500 € | 134.000 tot 218.000 € |
Laadpunten en zonnepanelen | circa 167.400 € | 26.100 tot 32.830 € | 94.000 tot 161.000 € | 189.000 tot 274.000 € |
Laadpunten, zonnepanelen en 90 kWh opslag Aanbevolen | 203.324 € | 31.800 tot 41.650 € | 115.000 tot 213.000 € | 231.000 tot 369.000 € |
De aannames achter dit overzicht.
Zodat er geen discussie is over waar de cijfers vandaan komen.
- Alle bedragen zijn indicatief en exclusief btw.
- De laadinfrastructuur volgt offerte 1008: 115.451,20 € eenmalig en 1.071,80 € per maand, dus 12.861,60 € per jaar aan beheer.
- Het laadvolume vertrekt van circa 120.000 kWh per jaar over 40 laadpunten. Groeit dat volume, dan stijgt de laadmarge en de e-Credits mee.
- Solar en batterijen volgen offerte 1099 v4: 87.873 € eenmalig en 454,00 € per maand aan energiemanagement, waarvan 99,00 € per maand bovenop de 1.071,80 € van offerte 1008.
- De groenestroomcertificaten lopen tien jaar en worden gerekend tegen 65 € (gegarandeerd via Elia) tot circa 93 € (markt).
- De batterijen zijn Growatt APX modules van 30 kWh aan 11.975 € per module, dus 23.950 € voor 60 kWh en 11.975 € voor 30 kWh.
- De piekreductie in het capaciteitstarief wordt hard gemaakt na een kwartiermeting op beide meters.
- Onderhoud, verzekering en een eventuele batterijvervanging na circa vijftien jaar zijn niet in de netto cijfers verrekend.